Budowa

Wybór miejsca 

Miejsce na taras przydomowy lub tarasy jest wybrane zazwyczaj juz w fazie projektowania domu. Wyjście z salonu do ogrodu, to najczęstsze umiejscowienie tej przestrzeni wypoczynku. Nad tarasem często projektuje sie zadaszenie. Ważne jest więc takie wybranie miejsca by daszek komponował sie dobrze z bryłą budynku. Wybór miejsca na taras może także zdeteminować umiejscowienie tzw ogrodu zimowego w którym taras stanowi "podłogę". Kolejnym elementem, który można uwzglednić jest ekspozycja tarasu na słońce. W zależności od upodobań i zamierzeń wykorzystania taras może być zacieniony lub wystawiony na promienie słoneczne. 

 

Wybór rodzaju

  • Tarasy z drewna litego
  • Tarasy z desek kompozytowych
  • Tarasy betonowe
  • Tarasy ziemne
  • Z zadaszeniem
  • Trasy wielopoziomowe

  

Zgromadzenie materiałów

Jeśli zlecą Państwo wykonanie tarasu naszej firmie wówczas całość niezbędnych materiałów zostanie zgromadzona przez wykonawcę. To najlepszy sposób na zgromadzenie potrzebnych materiałów tarasowych, które zostaną dobrane przez doświadczonych budowlańców i monterów. Wybór ekonomicznych ale i trwałych systemów tarasowych zaoszczędzi później kosztów reperacji lub konserwacji a taras będzie służył przez kilkadziesiąt lat.

 

 

 

Przygotowanie terenu

Teren pod taras betonowy lub ziemny wymaga trochę więcej zabiegów. Natomiast posadowienie tarasu drewnianego to w zależności od systemu mocowania desek na ruszcie, sprowadza się do zabetonowania słupów w podłożu lub ułożenia bloczków podkładowych z wcześniejszym zafoliowaniem podłoża jako zabezpieczeniem przeciwwilgociowym. 

Taras betonowy to w zakresie przygotowania 6 warstw, które muszą zostać pieczołowicie i dokładnie przygotowane. Pierwszą warstwą jest utwardzona ziemia, podłoże gruntu, następnie warstwa żwiru zagęszczonego 20-30 cm grubości na który wylewa się trzecią warstwę podkładową  chudego betonu. Czwarta warstwą jest izolacja z folli budowlanej na która wylewana jest właściwa warstwa betonowej płyty tarasowej 8-10cm grubości. Płyta jest jeszcze dodatkowo izolowana płynna izolacją i na tak przygotowany podkład układane są płyty z terrakoty lub inne tarasowe płyty.

 

Przygotowanie podkładów

Do tarasów drewnianych podkładem są belki drewniane posadowione na bloczkach betonowych lub palach betonowych wyposażonych w kotwy. Ruszt z belek drewnianych o przekroju np. 6cm x8cm jest poziomowany z zachowaniem lekkiego spadku w kierunku gruntu z odpływem ( nachylenie 1-2 stopnie. Pozwoli to na swobodny odpływ wody deszczowej z powierzchni desek, które zazwyczaj są ryflowane w tym samym celu. Dzięki ryflowaniu desek w czasie deszczu nasz taras nie zamieni się w lodowisko. Podobnie jak zabezpiecza się spadkiem płaszczyzny powierzchni tarasu przed wodą tak też i konieczne jest zabezpieczenie przeciwodne pod spodem tarasu. Bloczki betonowe lub pale fundamentowe muszą być tak romieszczone żeby w razie podmycia tarasu woda odpłynęła swobodnie do drenażu. Zatem spadek terenu pod tarasem jest również wskazany.

 

Montaż powierzchni pokrycia

Deski tarasowe stanowiące ostateczną warstwę tarasu montuje się przy pomocy wkrętów do drewna lub przemyślnych klipsów łącząc je z belkami rusztu, szkieletu konstrukcji. Przykręcenie, przypięcie desek to już prawie końcowa czynność przy wykonaniu tarasu z drewna. Dobór sąsiadujących paneli, wybór usłojenia i kolorystyki to już przyjemna i dająca satysfakcję czynność montażowa - zaczyna być widać efekt naszej "tarasowej" aktywności. Na zakończenie przycinane są krawędzie desek na obrzeżach zakrywane połączenia kątownikami i listwami maskującymi oraz ochronnymi. 

 

Konserwacja i zabezpieczenie

O ile solidnie wykonany taras zarówno ten drewniany jak i betonowy nie jest narażony na szkody mechaniczne o tyle najwiekszym zagrożeniem jest wilgoć, woda i zmienne warunki atmosferyczne. 

Zabezpieczenie przeciw wilgoci, izolacja to podstawowe zabezpieczenie tarasów.

Tarasy drewniane należy konserwować dwa razy w roku przez malowanie, lakierowanie czy olejowanie. Tarasy z desk kompozytowych nie wymagają już takiego natężenia konserwacji.

 

 

Wykonawca tarasów -..

Wykonawca tarasów - firma RB Zbigniew Rosiek

budowa tarasów Warszawa

tel. 604 260 209