Na skarpie

Tym razem prezentujemy budowę tarasu na stromym stoku. Pochyłość terenu nie może przecież uniemożliwić nam wykonania naszego tarasu. Wręcz przeciwnie taras może znacząco powiększyć teren naszego relaksu zagospodarowując przestrzeń, która nie była by nigdy wykorzystywana. Oprócz tego praktycznego aspektu zbudujemy wartościowy architektonicznie element, który wprowadza nową jakość w przestrzeń odpoczynku domowego.

Przygotowanie połączenia betonowej płyty tarasu z tarasowym drewnianym podestem zaczynamy jak zwykle od rozmierzenia. Projekt naszego "wiszącego" na skarpie podestu zakłada, że będzie on sporych rozmiarów, 12mx 8m , będzie miał balustrady drewniane umocowane w konstrukcji. Elementy nośne to w tym przypadku trzy potężne dźwigary ułożone równolegle do krawędzi betonowej części i posadowione na słupach z drewnianych belek.

Narzędzia jakich potrzebujemy to standardowy zestaw narzędzi montażowych i stolarskich do przycinania drewna. 

Całość tarasu prezentuje się bardzo okazale i jest niczym mostek kapitański w oceanie zieleni.

Tarasy Warszawa -..

Tarasy Warszawa - budowa, przebudowa i remonty

tel. 604 260 209 - kalkulacja, projekty i koszty

Po rozmierzeniu krawędzi tarasu, wyznaczamy miejsca zabetonowania pali betonowych pod słupy podtrzymujące dźwigary. Wykop pod te fundamenty powinien mieć głębokość około 1,4m. Całość tarasu ze względu na swoje rozmiary i solidną konstrukcję będzie dosyć dużo ważyła. Należy dodatkowo doliczyć ciężar osób i sprzętów, które mogą na tarasie znaleźć się jednocześnie a to może być dodatkowe 2 tony!

Taras drewniany na skarpie galeria zdjęć

Po zamocowaniu w fundamencje słupów o przekroju 20cmx20cm ustawiamy je do pionu tymczasowymi odciagami i łączymy belkami poziomymi tworząc dźwigary. Ustawienie to wymaga w tym momencie złapania poziomu całego podestu oraz zachowania przy tym niewielkiego spadku dla odpływu wody. Nasz taras nie będzie bowiem zadaszony. Na tak przygotowanej bazie układamy nasz szkielet deskowania, podstawę podłogi z desek, przy czym deski podkładowe układane na sztorc w kierunku prostopadłym do krawędzi wejściowej posłużą do zamocowania desek podłogi lub desek kompozytowych. W naszym przypadku będą to deski sosnowe.

Na tym etapie należy również wykonać impregnowanie drewna przed pleśnią i szkodnikami drewna. 

Zanim położymy ostatecznie deski stanowiące podest mocujemy do obramowania konstrukcji słupki balustrady. Można to zrobić bardzo łatwo śrubami 1/2 cala po dwie śruby na jeden słupek. Takie mocowanie spowoduje pewność, że nasza barierka, balustrada tarasowa będzie bardzo solidna. Upadek z tarasu na skarpie o tak dużym nachyleniu może być bardzo niebezpieczny, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

Pozostaje tylko zamocowanie desek i ich obcięcie z marginesem po krawędziach oraz wypełnienie balustrady ażurem. W tym wypadku jako ażurowe wypełnienie barier zabezpieczających zostały użyte rurki 2,5 cm średnicy .

Do połaczeń konstrukcji używaliśmy typowych łączników ciesielskich do łaczenia drewn-drewno i drewno-beton oraz drewno-metal, śrub, prętów gwintowanych, wkrętów do drewna.