Patio

Jak zrobić piękny patio-taras z drewnianym zadaszeniem? I to na dodatek za 25% ceny? Proszę przeglądnąć opis budowy takiego tarasu. 

Koszt wykonania jaki proponują specjalistyczne firmy budujące tarasy to wraz z robocizną od 16 tys do 20 tys. Cena zawiera już koszty materiałów i ich transportu. Oczywiście jeśli nie mamy czasu i dysponujemy taką kwotą można zamówić pełne wykonanie takiej budowli. Jednak budowany we własnym zakresie, taki taras będzie kosztował około 3 tys. do 4 tys.. Różnica jest zatem spora i warta zachodu.

Czas wykonania to około 10 dni w dwie osoby, które są obeznane z pracami budowlanymi i montażowymi.

Celem dodatkowym jaki przyświecał budowie tego typu zewnętrznej werandy było optymalne ograniczenie kosztów.

Taras-patio z zadaszeniem jest posadowiony na sześciu stalowych śrubach M20 osadzonych w betonowych fundamentowych palach, nagwintowanych na końcach. Zadaszenie zostało zaprojektowane w rozmiarach 4m x 5m.

 

Zlecenia budowy tarasó..

Zlecenia budowy tarasów
Warszawa - tel. 

projekty i budowa tarasów drewnianych i betonowych 

Materiały na taras,..

Materiały na taras, wybór, przygotowanie, zakup, transport.

Tarcicę na słupy i belki okalające oraz deski do elewacji bocznych przepierzeń można zakupić gotowe. Jednak znacznie taniej zamówić je wcześniej w małym tartaku. Wtedy cena za ten budulec będzie mniejsza o połowę. Podobnie koszty transportu ograniczymy przewożąc całość tarcicy i desek oraz płyty tarasowe lub beton prasowany własnym pojazdem zaopatrzonym w długa przyczepę. Elementy drewniane, słupy mogą być dosyć długie ale jeśli zamówimy ich przycięcie już w tartaku, wówczas transport nie będzie kłopotliwy.

Zatem na nasz taras zamawiamy i nabywamy:

15 cm x 15 cm sosnowe belki na słupy i konstrukcje więźby dachu nad tarasem
2 cm x 20 cm deski na wypełnienie ścianek bocznych osłaniających od wiatru
4 cm x 4 cm kantówkę na uzupełnienie konstrukcji zadaszenia pod płytę
Płyty paździerzowe prasowane grubości 18 mm
Folie uszczelniającą EPDM, dobrze jeśli będzie refleksyjna
Śruby i drut oraz łączniki do drewna, wkręty 

 

 

drewniane osłony i zadaszenie tarasu

Przygotowanie płyty i mocowania zadaszenia

Najprostszą metodą jest przygotowanie podkładu pod płyty tarasowe, i/lub kostke tarasową na zagęszczonej glebie, można wcześniej przygotować podkład z wylewki. Mamy już ułożoną pytę tarasu i na obrzeżach wyznaczamy miejsce na mocowanie podstaw fundamentowych pod słupy. Jest wiele metod mocowania słupów do podłoża. Ważne jest jednak by drewno nie stykało sie bezpośrednio z glebą. Dzieki temu słupy nie będą bez przerwy namakały i szybko się nie zdegradują. 

Tutaj wykorzystując zwykłe pręty gwintowane M20 z nakretką oraz wywiercony od podstawy słupa otwór można posadowić konstrukcję zadaszenia tarasu dokonując precyzyjnej regulacji śrubą wysokości. Jest to tańsze rozwiązanie niż zakup kotew typu U ale wybór nalezy do wykonawcy tarasu. 

Tak posadowione słupy zabezpieczamy przed upadkiem odciagami zapalikowanymi w gruncie, "łapiąc" odpowiednio wymiary, które będą niezbędne do kolejnej czynności jaką jest wymiarowanie belek konstrukcji dachu.

Można, jeśli ktoś bardzo chce dokonywać dokładnego wymiarowania belek pod zadaszenie, niemniej jednak dużo szybciej korzystać z praktycznej metody brania miary przez zwykłe położenie belek na słupach i odrysowanie ołówkiem linii ciecia oraz głębokości wpustów. 

Taki sposób przyspiesza wykonanie i nie daje możliwości pomyłki. Szybko wymiarowane belki przycinamy zwykłą piłą do drewna, może być amatorska :-) . Następnie młotek stolarski i dłuto dopełniają te czynność i pozostaje tylko zamocowanie gwoździami lub wkrętami do drewna spojeń belek i słupów. 

 

Konstrukcja nośna do ochrony naszego tarasu, patio przed wiatrem jest bardzo prosta i składa się z 6 słupów i 7 belek łączących słupy. Na górnych belkach zamocowane zostaną krawędziaki podtrzymujące płyty paździeżowe OSB stanowiace wypełnienie zadaszenia. Na słupach zaś oparte będzie bezpośrednie mocowanie od tylnej strony deskowania przepierzeń, deski składane na styk niefelcowane ( w miarę upływu czasu, wyschnięte deski lekko skurczą się dając niewielkie prześwity ).

tanie tarasy drewniane WarszawaZadaszone tarasy to wielka frajda dla domowników i gości. Jeśli dodatkowo wyposażymy go w ciekawe meble ogrodowe, wstawimy kominek, dodamy oświetlenie, wówczas każda impreza, chwile relaksu, czas refleksji nad życiową gonitwą będą udane i efektowne.

Dodatkowo będziemy niezmiernie usatysfakcjonowani niską ceną tarasu i tym, że samodzielnie mogliśmy taki wykonać za naprawdę małe pieniądze. Tani taras z zadaszeniem w naszym ogrodzie.